Plugins - Admin and Site Enhancements (ASE) - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (340 entries)

en: "New login URL" only works for/with the default WordPress login page.
cs_CZ: „Nová přihlašovací URL adresa“ funguje pouze pokud používáte výchozí přihlašovací stránku WordPressu.

en: (Default is 'secret')
cs_CZ: (Výchozí nastavení je 'tajné')

en: (Default is 160px)
cs_CZ: (Výchozí je 160px)

en: (filtered from _MAX_ total entries)
cs_CZ: (filtrováno z celkového počtu _MAX_ záznamů)

en: 1 minute
cs_CZ: 1 minuta

en: 10 minutes
cs_CZ: 10 minut

en: 120 seconds
cs_CZ: 120 sekund

en: 15 seconds
cs_CZ: 15 sekund

en: 2 minutes
cs_CZ: 2 minuty

en: 3 minutes
cs_CZ: 3 minuty

en: 30 seconds
cs_CZ: 30 sekund

en: 45 seconds
cs_CZ: 45 sekund

en: 5 minutes
cs_CZ: 5 minut

en: 60 seconds
cs_CZ: 60 sekund

en: 90 seconds
cs_CZ: 90 sekund

en: <span class="faded">(Default is 1 minute)</span>
cs_CZ: <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1 minuta)</span>

en: <span class="faded">(Default is 15 seconds)</span>
cs_CZ: <span class="faded">(Výchozí hodnota je 15 sekund)</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Password</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Heslo</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Security</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Bezpečnost</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Send a test email to</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Odeslat testovací e-mail na adresu</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender email</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">E-mail odesilatele</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Sender name</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Název odesílatele</span>

en: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Username</span>
cs_CZ: <span class="field-sublabel sublabel-wide">Uživatelské jméno</span>

en: <strong>Code to insert after &lt;body&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód, který se má vložit za &lt;body&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Code to insert before &lt;/head&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód vložit před &lt;/head&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Code to insert in footer section before &lt;/body&gt; with the priority of</strong>
cs_CZ: <strong>Kód, který se má vložit do zápatí &lt;/body&gt; s prioritou</strong>

en: <strong>Error:</strong> Invalid email or incorrect password.
cs_CZ: <strong>Chyba:</strong> Neplatný e-mail nebo nesprávné heslo.

en: <strong>Your ads.txt content:</strong>
cs_CZ: <strong>Váš ads.txt obsah:</strong>

en: <strong>Your app-ads.txt content:</strong>
cs_CZ: <strong>Obsah vašeho souboru app-ads.txt:</strong>

en: AVIF Support Status
cs_CZ: Stav podpory AVIF

en: AVIF Upload
cs_CZ: Nahrání AVIF

en: Actions
cs_CZ: Akce

en: Add New
cs_CZ: Přidat nový

en: Add Your Review
cs_CZ: Přidejte svou recenzi

en: Add custom &lt;body&gt; class(es) on the singular view of some or all public post types. Compatible with classes already added using <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">Custom Body Class plugin</a>.
cs_CZ: Přidat vlastní &lt;tělo&gt; třídy na singulární pohled na některé nebo všechny typy veřejných příspěvků. Kompatibilní s třídami již přidanými pomocí <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-custom-body-class" target="_blank">pluginu Custom Body Class</a>.

en: Add custom CSS on all admin pages for all user roles.
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS na všechny stránky správce pro všechny uživatelské role.

en: Add custom CSS on all frontend pages for all user roles.
cs_CZ: Přidejte vlastní CSS na všechny frontendové stránky pro všechny uživatelské role.

en: Add to Menu
cs_CZ: Přidat do menu

en: Admin Interface
cs_CZ: Administrátorské rozhraní

en: Admin Menu Organizer
cs_CZ: Organizátor nabídky správce

en: Admin Notices
cs_CZ: Upozornění správce

en: After duplication, redirect to:
cs_CZ: Po duplikaci přesměrujte na:

en: After saving the settings above, check if everything is configured properly below.
cs_CZ: Po uložení výše uvedených nastavení zkontrolujte, zda je vše správně nakonfigurováno.

en: Allow Custom Navigation Menu Items to Open in New Tab
cs_CZ: Povolit otevírání vlastních položek navigační nabídky na nové kartě

en: Allow custom navigation menu items to have links that open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
cs_CZ: Povolit, aby položky vlastní navigační nabídky měly odkazy, které se otevírají na nové kartě prohlížeče prostřednictvím atributu target="_blank". Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude také přidán pro lepší zabezpečení a lepší SEO.

en: Allow login from:
cs_CZ: Povolit přihlášení z:

en: Allow some or all user roles to upload SVG files, which will then be sanitized to keep things secure.
cs_CZ: Povolit některým nebo všem uživatelským rolím nahrávat soubory SVG, které pak budou z bezpečnostních důvodů dezinfikovány.

en: Also disable frontend block styles / CSS files for the selected post types.
cs_CZ: Také deaktivujte styly frontendových bloků / soubory CSS pro vybrané typy příspěvků.

en: Always show the admin bar for administrators on the frontend. Useful for when an administrator has multiple user roles, and the admin bar is set to be hidden for the other user role(s).
cs_CZ: Vždy zobrazovat administrační lištu pro admina na frontendu. Užitečné v případě, kdy má administrátor více uživatelských rolí a administrační lišta je u ostatních rolí nastavena jako skrytá.

en: Attempts<br />Lockouts
cs_CZ: Pokusy<br />uzamčení

en: Auto-Publish Posts with Missed Schedule
cs_CZ: Automatické publikování příspěvků se zmeškaným plánem

en: Background
cs_CZ: Pozadí

en: Bypass verification of SSL certificate. This would be insecure if mail is delivered across the internet but could help in certain local and/or containerized WordPress scenarios.
cs_CZ: Obejít ověření certifikátu SSL. To by bylo nezabezpečené, pokud je pošta doručována přes internet, ale mohlo by to pomoci v určitých místních a/nebo kontejnerových scénářích WordPressu.

en: Change Login URL
cs_CZ: Změňte přihlašovací URL adresu

en: Clean Up Admin Bar
cs_CZ: Vyčistit panel správce

en: Clean up admin pages by moving notices into a separate panel easily accessible via the admin bar.
cs_CZ: Vyčistěte administrátorské stránky přesunutím oznámení do samostatného panelu snadno dostupného přes administrátorský panel.

en: Clean up and speed up the dashboard by completely disabling some or all widgets. Disabled widgets won't load any assets nor show up under Screen Options.
cs_CZ: Vyčistěte a zrychlete řídicí panel úplným vypnutím některých nebo všech widgetů. Deaktivované widgety nenačtou žádné položky ani se nezobrazí v možnostech obrazovky.

en: Click to view hidden admin notices
cs_CZ: Kliknutím zobrazíte skrytá upozornění správce

en: Collapse
cs_CZ: Sbalit

en: Comments are disabled for this content type.
cs_CZ: Pro tento typ obsahu nejsou komentáře povoleny.

en: Completely disable core, theme and plugin updates and auto-updates. Will also disable update checks, notices and emails.
cs_CZ: Zcela deaktivujte aktualizace jádra, motivu a pluginů a automatické aktualizace. Zakáže také kontroly aktualizací, upozornění a e-maily.

en: Configure
cs_CZ: Konfigurovat

en: Content Duplication
cs_CZ: Duplikace obsahu

en: Content Management
cs_CZ: Správa obsahu

en: Content Order
cs_CZ: Pořadí obsahu

en: Could not release lock.
cs_CZ: Nepodařilo se uvolnit zámek.

en: Could not release lock. Please try again.
cs_CZ: Nepodařilo se uvolnit zámek. Prosím, zkuste to znovu.

en: Curves
cs_CZ: Křivky

en: Custom Admin CSS
cs_CZ: Vlastní admin CSS

en: Custom Admin Footer Text
cs_CZ: Vlastní text zápatí správce

en: Custom Body Class
cs_CZ: Vlastní třída těla

en: Custom Code
cs_CZ: Vlastní kód

en: Custom Frontend CSS
cs_CZ: Vlastní frontend CSS

en: Customize the order of the admin menu and optionally change menu item title or hide some items.
cs_CZ: Přizpůsobte si pořadí admin nabídky a případně změňte název položky nabídky nebo skryjte některé položky.

en: Customize the text you see on the footer of wp-admin pages other than this ASE settings page.
cs_CZ: Upravte text, který vidíte v zápatí stránek wp-admin jiných než tato stránka nastavení ASE.

en: DUPLICATE
cs_CZ: DUPLIKÁT

en: Default is %s
cs_CZ: Výchozí je %s

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/body&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Větší číslo vložte kód blíže k &lt;/body&gt;

en: Default is 10. Larger number insert code closer to &lt;/head&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Větší číslo vložte kód blíže k &lt;/head&gt;

en: Default is 10. Smaller number insert code closer to &lt;body&gt;
cs_CZ: Výchozí hodnota je 10. Menší číslo vložte kód blíže k &lt;body&gt;

en: Default text is: <em>Thank you for creating with <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.
cs_CZ: Výchozí text je: <em>Děkujeme, že používáte <a href="https://wordpress.org/">WordPress</a></em>.

en: Default text is: <em>Version %s</em>
cs_CZ: Výchozí text je: <em>Verze %s</em>

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Disable
cs_CZ: Zakázat

en: Disable <strong>admin email notification</strong> after password change by a user.
cs_CZ: Zakázat <strong>upozornění administrátora e-mailem</strong> po změně hesla uživatelem.

en: Disable <strong>block-based widgets settings screen</strong>. Restores the classic widgets settings screen when using a classic (non-block) theme. This has no effect on block themes.
cs_CZ: Zakázat <strong>obrazovku nastavení widgetů na základě blokování</strong>. Obnoví klasickou obrazovku nastavení widgetů při použití klasického (neblokového) motivu. Na bloková témata to nemá žádný vliv.

en: Disable <strong>emoji support for pages, posts and custom post types</strong> on the admin and frontend. The support is primarily useful for older browsers that do not have native support for it. Most modern browsers across different OSes and devices now have native support for it.
cs_CZ: Zakažte <strong>podporu emotikonů pro stránky, příspěvky a vlastní typy příspěvků</strong> v administraci frontendu. Podpora je užitečná především pro starší prohlížeče, které pro ni nemají nativní podporu. Většina moderních prohlížečů v různých operačních systémech a zařízeních má nyní nativní podporu.

en: Disable <strong>jQuery Migrate</strong> script on the frontend, which should no longer be needed if your site uses modern theme and plugins.
cs_CZ: Zakažte skript <strong>jQuery Migrate</strong> na frontendu, který by již neměl být potřeba, pokud váš web používá moderní motivy a pluginy.

en: Disable <strong>site admin email verification screen</strong> that was added since WordPress v5.3.
cs_CZ: Vypnout <strong>obrazovku ověření e-mailu administrátora webu</strong>, která byla přidána ve WordPress v5.3.

en: Disable <strong>user email notification</strong> after password change.
cs_CZ: Zakázat <strong>upozornění uživatele e-mailem</strong> po změně hesla.

en: Disable <strong>version number</strong> on static resource URLs referenced in &lt;head&gt;, which can disclose WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s). Applies to non-logged-in view of pages. This will also increase cacheability of static assets, but may have unintended consequences. Make sure you know what you are doing.
cs_CZ: Zakažte <strong>číslo verze</strong> na statických URL adresách zdrojů uvedených v &lt;head&gt;, které mohou prozradit číslo verze WordPress. Starší verze mohou obsahovat neopravené bezpečnostní díry. Platí pro zobrazení stránek bez přihlášení. To také zvýší cacheovatelnost statických aktiv, ale může to mít nezamýšlené důsledky. Ujistěte se, že víte, co děláte.

en: Disable All Updates
cs_CZ: Zakázat všechny aktualizace

en: Disable Author Archives
cs_CZ: Zakázat archivy autorů

en: Disable Comments
cs_CZ: Zakázat komentáře

en: Disable Components
cs_CZ: Zakázat součásti

en: Disable Dashboard Widgets
cs_CZ: Zakázat widgety řídicího panelu

en: Disable Embeds
cs_CZ: Zakázat vkládání obsahu z jiných webových stránek

en: Disable Feeds
cs_CZ: Zakázat zdroje

en: Disable Gutenberg
cs_CZ: Zakázat Gutenberg

en: Disable REST API
cs_CZ: Zakázat REST API

en: Disable REST API access for non-authenticated users and remove URL traces from &lt;head&gt;, HTTP headers and WP RSD endpoint.
cs_CZ: Zakažte přístup k REST API pro neověřené uživatele a odeberte trasování URL z &lt;head&gt;, HTTP hlaviček a koncového bodu WP RSD.

en: Disable Smaller Components
cs_CZ: Zakázat menší součásti

en: Disable XML-RPC
cs_CZ: Zakázat XML-RPC

en: Disable adding timestamp URL parameter on newly replaced images for busting the browser cache.
cs_CZ: Zakázat přidávání časového parametru (timestamp) do URL nově nahrazených obrázků pro obnovení v cache prohlížeče.

en: Disable all RSS, Atom and RDF feeds. This includes feeds for posts, categories, tags, comments, authors and search. Also removes traces of feed URLs from &lt;head&gt;.
cs_CZ: Zakázat všechny kanály RSS, Atom a RDF. To zahrnuje kanály pro příspěvky, kategorie, štítky, komentáře, autory a vyhledávání. Odstraní také stopy adres URL zdrojů z &lt;head&gt;.

en: Disable all, related JavaScript.
cs_CZ: Zakázat veškerý související JavaScript.

en: Disable comments for some or all public post types. When disabled, existing comments will also be hidden on the frontend.
cs_CZ: Zakázat komentáře pro některé nebo všechny typy veřejných příspěvků. Když je tato možnost zakázána, existující komentáře budou skryty také na frontendu.

en: Disable loading of <strong>Dashicons CSS and JS files</strong> on the front-end for public site visitors. This might break the layout or design of custom forms, including custom login forms, if they depend on Dashicons. Make sure to check those forms after disabling.
cs_CZ: Zakažte načítání <strong>souborů Dashicons CSS a JS</strong> na front-endu pro návštěvníky veřejných stránek. To může narušit rozvržení nebo design vlastních formulářů, včetně vlastních přihlašovacích formulářů, pokud závisí na Dashicons. Po deaktivaci tyto formuláře zkontrolujte.

en: Disable the <strong>Really Simple Discovery (RSD) &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. It's not needed if your site is not using pingback or remote (XML-RPC) client to manage posts.
cs_CZ: Deaktivujte <strong>odkaz RSD (Really Simple Discovery) &lt;odkaz&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Není to nutné, pokud váš web nepoužívá ke správě příspěvků pingback nebo vzdáleného klienta (XML-RPC).

en: Disable the <strong>Windows Live Writer (WLW) manifest &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. The WLW app was discontinued in 2017.
cs_CZ: Zakažte <strong>manifest Windows Live Writer (WLW) &lt;link&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Aplikace WLW byla ukončena v roce 2017.

en: Disable the <strong>generator &lt;meta&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;, which discloses the WordPress version number. Older versions(s) might contain unpatched security loophole(s).
cs_CZ: Zakázat <strong>generátor &lt;meta&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;, který uvádí číslo verze WordPressu. Starší verze mohou obsahovat neopravené bezpečnostní díry.

en: Disable the Gutenberg block editor for some or all applicable post types.
cs_CZ: Zakažte editor bloků Gutenberg pro některé nebo všechny použitelné typy příspěvků.

en: Disable the default <strong>WordPress shortlink &lt;link&gt; tag</strong> in &lt;head&gt;. Ignored by search engines and has minimal practical use case. Usually, a dedicated shortlink plugin or service is preferred that allows for nice names in the short links and tracking of clicks when sharing the link on social media.
cs_CZ: Zakázat výchozí <strong>krátký odkaz na WordPress &lt;odkaz&gt; tag</strong> v &lt;head&gt;. Ignorován vyhledávači a má minimální praktické použití. Obvykle se upřednostňuje vyhrazený plugin nebo služba pro krátké odkazy, která umožňuje v krátkých odkazech používat pěkná jména a sledovat kliknutí při sdílení odkazu na sociálních sítích.

en: Dismiss
cs_CZ: Zavrhnout

en: Display Active Plugins First
cs_CZ: Nejprve zobrazte aktivní pluginy

en: Display System Summary
cs_CZ: Zobrazit souhrn systému

en: Display a panel showing and linking to all available sizes when viewing an image in the media library. Especially useful to quickly get the URL of a particular image size.
cs_CZ: Zobrazte panel zobrazující a propojující všechny dostupné velikosti při prohlížení obrázku v knihovně médií. Zvláště užitečné pro rychlé získání adresy URL konkrétní velikosti obrázku.

en: Display active / activated plugins at the top of the Installed Plugins list. Useful when your site has many deactivated plugins for testing or development purposes.
cs_CZ: Zobrazit aktivní / aktivované pluginy v horní části seznamu instalovaných pluginů. Užitečné, když má váš web mnoho deaktivovaných pluginů pro účely testování nebo vývoje.

en: Do more with <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Lifetime deal (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">available</a>.
cs_CZ: Udělejte více s <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm" target="_blank">ASE Pro</a>. Doživotní dohoda (LTD) <a href="https://www.wpase.com/upgrade-ndg-btm-prc" target="_blank">k dispozici</a>.

en: Do not remove backslashes from the code output on the frontend
cs_CZ: Neodstraňovat zpětná lomítka z výstupu kódu na frontendu.

en: Duplicate
cs_CZ: Duplikát

en: Duplicate %s
cs_CZ: Duplikát %s

en: Duplicate this as draft
cs_CZ: Duplikovat jako koncept

en: Easily edit and validate your <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> and <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> content.
cs_CZ: Snadno upravte a ověřte váš <a href="/ads.txt" target="_blank">ads.txt</a> a <a href="/app-ads.txt" target="_blank">app-ads.txt</a> obsah.

en: Easily edit and validate your <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> content.
cs_CZ: Obsah souboru <a href="/robots.txt" target="_blank">robots.txt</a> můžete snadno upravovat a ověřovat.

en: Easily enable enhancements and features that usually require multiple plugins.
cs_CZ: Snadno povolte vylepšení a funkce, které obvykle vyžadují více pluginů.

en: Easily insert &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, etc.
cs_CZ: Vložit snadno &lt;meta&gt;, &lt;link&gt;, &lt;script&gt; and &lt;style&gt; tags, Google Analytics, Tag Manager, AdSense, Ads Conversion and Optimize code, Facebook, TikTok and Twitter pixels, atd.

en: Easily replace any type of media file with a new one while retaining the existing media ID, publish date and file name. So, no existing links will break.
cs_CZ: Snadno nahraďte jakýkoli typ mediálního souboru novým, přičemž si zachováte stávající ID média, datum publikování a název souboru. Žádné existující odkazy se tedy nezruší.

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit screen
cs_CZ: Upravit obrazovku

en: Email
cs_CZ: E-mail

en: Email Address Obfuscator
cs_CZ: Zastření e-mailových adres

en: Email Delivery
cs_CZ: Doručování e-mailů

en: Email address only
cs_CZ: Pouze e-mailová adresa

en: Enable assignment of multiple roles during user account creation and editing. This maybe useful for working with roles not defined in WordPress core, e.g. from e-commerce or LMS plugins.
cs_CZ: Povolit přiřazení více rolí během vytváření a úprav uživatelského účtu. To může být užitečné pro práci s rolemi, které nejsou definovány v jádru WordPress, např. z e-commerce nebo LMS pluginů.

en: Enable custom ordering of various "hierarchical" content types or those supporting "page attributes". A new 'Order' sub-menu will appear for enabled content type(s). The "All {Posts}" list page for enabled post types in wp-admin will automatically use the custom order.
cs_CZ: Povolit vlastní řazení různých „hierarchických“ typů obsahu nebo obsahu podporujících „atributy stránky“. Pro povolené typy obsahu se zobrazí nová podnabídka 'Seřadit'. Stránka se seznamem „Všechny {Příspěvky}“ pro povolené typy příspěvků ve wp-admin automaticky použije vlastní pořadí.

en: Enable debug mode and output the debug info into WordPress debug.log file.
cs_CZ: Povolte režim ladění a vypište informace o ladění do souboru WordPress debug.log.

en: Enable log in, log out and dynamic log in/out menu item for addition to any menu.
cs_CZ: Povolte položku nabídky přihlášení, odhlášení a dynamického přihlášení/odhlášení pro přidání do jakékoli nabídky.

en: Enable pages, posts and/or custom post types to have permalinks that point to external URLs. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits. Compatible with links added using <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Page Links To</a>.
cs_CZ: Povolte stránkám, příspěvkům a/nebo vlastním typům příspěvků trvalé odkazy, které odkazují na externí adresy URL. Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude také přidán pro lepší zabezpečení a výhody SEO. Kompatibilní s odkazy přidanými pomocí <a href="https://wordpress.org/plugins/page-links-to/" target="_blank">Odkazy na stránky</a>.

en: Enable uploading <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> files in the Media Library. You can convert your existing PNG, JPG and GIF files using a tool like <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.
cs_CZ: Povolit nahrávání souborů <a href="https://www.smashingmagazine.com/2021/09/modern-image-formats-avif-webp/" target="_blank">AVIF</a> v knihovně médií. Své stávající soubory PNG, JPG a GIF můžete převést pomocí nástroje jako <a href="https://squoosh.app/" target="_blank">Squoosh</a>.

en: Enhance List Tables
cs_CZ: Vylepšit tabulky seznamu

en: Enhancements
cs_CZ: Vylepšení

en: Enter and save a new password to restore SMTP authentication.
cs_CZ: Zadejte a uložte nové heslo pro obnovení SMTP autentizace.

en: Enter one path per line
cs_CZ: Vložte jeden řetězec na řádek.

en: Expand
cs_CZ: Rozbalit

en: External Permalinks
cs_CZ: Externí trvalé odkazy

en: Failed Login Attempts Log
cs_CZ: Protokol neúspěšných pokusů o přihlášení

en: Failed login attempts:
cs_CZ: Neúspěšné pokusy o přihlášení:

en: Feedback
cs_CZ: Zpětná vazba

en: Find Out More
cs_CZ: Zjistit více

en: First
cs_CZ: První

en: Force all links to external sites in post content, where <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> hook is used, to open in new browser tab via target="_blank" attribute. The rel="noopener noreferrer nofollow" attribute will also be added for enhanced security and SEO benefits.
cs_CZ: Vynutit otevření všech odkazů na externí weby v obsahu příspěvku, kde se používá háček <a href="https://developer.wordpress.org/reference/hooks/the_content/" target="_blank">the_content</a> na nové kartě prohlížeče prostřednictvím atributu target="_blank". Atribut rel="noopener noreferrer nofollow" bude přidán pro lepší zabezpečení a lepší SEO.

en: Force the usage of the sender name/email defined above. It will override those set by other plugins.
cs_CZ: Vynutí použití výše definovaného jména/e-mailu odesílatele. Přepíše ty, které jsou nastaveny jinými zásuvnými moduly.

en: Full AVIF support requires that your server / hosting has <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">GD extension</a> compiled with AVIF support in PHP 8.1 or greater, or, <a href="https://web.archive.org/web/20240104012918/https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 or greater</a> installed. Without either, you can still upload AVIF files but without auto-generation of the smaller thumbnail sizes. A majority of <a href="https://web.archive.org/web/20231207174740/https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">modern desktop and mobile browsers</a> support the display of AVIF files.
cs_CZ: Plná podpora AVIF vyžaduje, aby váš server / hosting měl <a href="https://php.watch/versions/8.1/gd-avif" target="_blank">rozšíření GD</a> zkompilované s podporou AVIF v PHP 8.1 nebo vyšší nebo nainstalovaný <a href="https://avif.io/blog/tutorials/imagemagick/" target="_blank">ImageMagick 7.0.25 nebo vyšší</a>. Bez obou můžete stále nahrávat soubory AVIF, ale bez automatického generování menších velikostí miniatur. Většina <a href="https://avif.io/blog/articles/avif-browser-support/" target="_blank">moderních stolních a mobilních prohlížečů</a> podporuje zobrazování souborů AVIF.

en: Get ASE Pro
cs_CZ: Získejte ASE Pro

en: Give the admin menu more room to better accommodate wider items.
cs_CZ: Dejte administrátorské nabídce více prostoru, aby lépe vyhovovala širším položkám.

en: Heading
cs_CZ: Hlavička

en: Heartbeat Control
cs_CZ: Kontrola srdečního tepu

en: Help others discover ASE and maybe <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">translate</a> to your language.
cs_CZ: Pomozte ostatním objevit ASE a možná <a href="https://www.wpase.com/trnslt-plgnndg" target="_blank">přeložit</a> do vašeho jazyka.

en: Hide Admin Bar
cs_CZ: Skrýt administrátorskou lištu

en: Hide Admin Notices
cs_CZ: Skrýt upozornění správce

en: Hide admin bar on the frontend for all or some user roles.
cs_CZ: Skrýt panel správce na frontendu pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Hide until toggled
cs_CZ: Skrýt, dokud nebude přepnuto

en: I've reviewed
cs_CZ: Zkontroloval jsem

en: I've shared
cs_CZ: Sdílel jsem

en: IP Address<br />Last Username
cs_CZ: IP adresa<br />Poslední uživatelské jméno

en: If set, the following SMTP service/account wil be used to deliver your emails.
cs_CZ: Pokud je nastaveno, bude k doručování e-mailů použita následující služba/účet SMTP.

en: If set, the following sender name/email overrides WordPress core defaults but can still be overridden by other plugins that enables custom sender name/email, e.g. form plugins.
cs_CZ: Pokud je nastaveno, následující jméno/e-mail odesílatele je nadřazeno výchozímu nastavení jádra WordPressu, ale stále může být přepsáno jinými pluginy, které umožňují vlastní jméno/e-mail odesílatele, např. pluginy formulářů.

en: If something goes wrong</strong> and you need to regain access to your account as an administrator, please visit the following URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />If you use <strong>Ninja Firewall</strong>, please uncheck "Block attempts to gain administrative privileges" in the Firewall Policies settings before you try to view as a non-admin user role to <strong>prevent being locked out</strong> of your admin account.
cs_CZ: Pokud se něco pokazí</strong> a potřebujete znovu získat přístup ke svému účtu jako správce, navštivte prosím následující adresu URL: <br /><strong>%s</strong><br /><br />Pokud použijte <strong>Ninja Firewall</strong>, zrušte zaškrtnutí políčka "Blokovat pokusy o získání administrátorských práv" v nastavení zásad brány firewall, než se pokusíte zobrazit roli uživatele bez oprávnění správce, abyste <strong>zabránili uzamčení</strong> vašeho účtu správce.

en: If you have a login page you manually created with a page builder or with another plugin, please add them to the "Allow login from" section.
cs_CZ: Pokud máte přihlašovací stránku vytvořenou pomocí page builderu nebo jiného pluginu, přidejte ji prosím do sekce „Povolit přihlášení z“.

en: If you need 2FA, the <a href="https://wordpress.org/plugins/two-factor/">Two Factor plugin</a> has been confirmed to be compatible.
cs_CZ: Potřebujete-li vícefaktorové ověření (2FA), <a href="https://wordpress.org/plugins/two-factor/">plugin Two Factor</a> je ověřený a kompatibilní.

en: Image Sizes Panel
cs_CZ: Panel velikosti obrázků

en: Image Upload Control
cs_CZ: Kontrola nahrávání obrázků

en: Improve the usefulness of listing pages for various post types and taxonomies, media, comments and users by adding / removing columns and elements.
cs_CZ: Vylepšete užitečnost stránek se seznamy pro různé typy příspěvků a taxonomie, média, komentáře a uživatele přidáním/odebráním sloupců a prvků.

en: Incorrect password.
cs_CZ: Nesprávné heslo.

en: Insert &lt;head&gt;, &lt;body&gt; and &lt;footer&gt; Code
cs_CZ: Vložte &lt;head&gt;, &lt;body&gt; a &lt;footer&gt; kód

en: Insufficient permissions.
cs_CZ: Nedostatečná oprávnění.

en: Invalid IP address.
cs_CZ: Neplatná IP adresa.

en: Invalid security token.
cs_CZ: Neplatný bezpečnostní token.

en: Keep as is
cs_CZ: Ponechat v původním stavu

en: Last
cs_CZ: Poslední

en: Last Attempt On
cs_CZ: Poslední pokus zapnut

en: Last Login Column
cs_CZ: Sloupec poslední přihlášení

en: Leave blank to keep the current password.
cs_CZ: Pro zachování aktuálního hesla ponechte pole prázdné.

en: Left Side
cs_CZ: Levá strana

en: Limit Login Attempts
cs_CZ: Omezit pokusy o přihlášení

en: Limit to
cs_CZ: Omezit na

en: Lines
cs_CZ: Čáry

en: List view
cs_CZ: Zobrazení seznamu

en: Lock released for %s.
cs_CZ: Zámek uvolněn na %s.

en: Log In
cs_CZ: Přihlásit se

en: Log In / Log Out
cs_CZ: Přihlásit | Odhlásit

en: Log In/Out Menu
cs_CZ: Přihlásit/Odhlásit

en: Log Out
cs_CZ: Odhlásit se

en: Log when users on the site last logged in and display the date and time in the users list table.
cs_CZ: Zaznamenejte, kdy se uživatelé na webu naposledy přihlásili, a zobrazte datum a čas v tabulce seznamu uživatelů.

en: Login ID Type
cs_CZ: Typ přihlašovacího ID

en: Looks like some of these free enhancements have been useful for your site?
cs_CZ: Byla některá z těchto bezplatných vylepšení pro váš web užitečná?

en: Maintenance Mode
cs_CZ: Údržbový mód

en: Maintenance mode is currently enabled for this site.
cs_CZ: Pro tento web je aktuálně povolen režim údržby.

en: Manage ads.txt and app-ads.txt
cs_CZ: Spravujte soubory ads.txt a app-ads.txt

en: Manage robots.txt
cs_CZ: Spravovat soubor robots.txt

en: Max height:
cs_CZ: Maximální výška:

en: Max width:
cs_CZ: Maximální šířka:

en: Media Files Visibility Control
cs_CZ: Řízení viditelnosti mediálních souborů

en: Media Library Infinite Scrolling
cs_CZ: Nekonečné posouvání knihovny médií

en: Media Replacement
cs_CZ: Nahrazení médií

en: Missing required data.
cs_CZ: Chybí požadované údaje.

en: Modify
cs_CZ: Upravit

en: Modify the interval of the WordPress heartbeat API or disable it on admin pages, post creation/edit screens and/or the frontend. This will help reduce CPU load on the server.
cs_CZ: Upravte interval rozhraní WordPress heartbeat API nebo jej zakažte na stránkách správce, na obrazovkách pro vytváření/editaci příspěvků a/nebo ve frontendu. To pomůže snížit zatížení procesoru na serveru.

en: More information
cs_CZ: Více informací

en: Multiple User Roles
cs_CZ: Více uživatelských rolí

en: Never
cs_CZ: Nikdy

en: New login URL:
cs_CZ: Nová přihlašovací URL adresa:

en: Next
cs_CZ: Další

en: No data available in table
cs_CZ: V tabulce nejsou k dispozici žádné údaje

en: No matching records found
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné odpovídající záznamy

en: None
cs_CZ: Žádné

en: Not available
cs_CZ: Není dostupný

en: Notices
cs_CZ: Oznámení

en: Obfuscate Author Slugs
cs_CZ: Zastření autorských slimáků

en: Obfuscate email address to prevent spam bots from harvesting them, but make it readable like a regular email address for human visitors.
cs_CZ: Zastřete e-mailovou adresu, abyste zabránili spamovým robotům v jejich sběru, ale aby byla čitelná jako běžná e-mailová adresa pro lidské návštěvníky.

en: Obfuscate publicly exposed author page URLs that shows the user slugs / usernames, e.g. <em>sitename.com/author/username1/</em> into <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, and output 404 errors for the original URLs. Also obfuscates in /wp-json/wp/v2/users/ REST API endpoint.
cs_CZ: Zastření veřejné URL adresy autorských stránek, které zobrazují uživatelské slimáky. / uživatelská jména, např. <em>sitename.com/author/username1/</em> na <em>sitename.com/author/a6r5b8ytu9gp34bv/</em>, a vypisovat chyby 404 pro původní URL adresy. Zastřít také v /wp-json/wp/v2/users/ koncovém bodu rozhraní REST API.

en: On admin pages
cs_CZ: Na stránkách administrátora

en: On post creation and edit screens
cs_CZ: Při vytváření a úpravách příspěvků zobrazit

en: On the frontend
cs_CZ: Na frontendu

en: Open All External Links in New Tab
cs_CZ: Otevřete všechny externí odkazy na nové kartě

en: Optimizations
cs_CZ: Optimalizace

en: Or, help improve ASE by <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">providing feedback</a>.
cs_CZ: Nebo pomozte zlepšit ASE <a href="https://wordpress.org/support/plugin/admin-site-enhancements/" target="_blank">poskytnutím zpětné vazby</a>.

en: Password Protection
cs_CZ: Ochrana heslem

en: Password can not be empty.
cs_CZ: Heslo nemůže být prázdné.

en: Password protection is currently enabled for this site.
cs_CZ: Pro tento web je aktuálně povolena ochrana heslem.

en: Password-protect the entire site to hide the content from public view and search engine bots / crawlers. Logged-in administrators can still access the site as usual.
cs_CZ: Chraňte celý web heslem, abyste skryli obsah před veřejným pohledem a roboty/prohledávači vyhledávačů. Přihlášení administrátoři mají stále přístup k webu jako obvykle.

en: Perform 301 (permanent) redirect to the homepage for all 404 (not found) pages.
cs_CZ: Proveďte 301 (trvalé) přesměrování na domovskou stránku pro všechny 404 (nenalezeno) stránky.

en: Perform Replacement
cs_CZ: Proveďte výměnu

en: Please clear your cache</strong> after enabling or disabling maintenance mode. This ensures site visitors see either the maintenance page or the actual content of each page.
cs_CZ: Po povolení nebo zakázání režimu údržby prosím vymažte mezipaměť</strong>. To zajišťuje, že návštěvníci webu uvidí buď stránku údržby, nebo skutečný obsah každé stránky.

en: Please consider supporting ASE.
cs_CZ: Zvažte prosím podporu ASE.

en: Please use something other than 'login' for the custom login slug.
cs_CZ: Pro vlastní URL adresu přihlašovací stránky prosím použijte něco jiného než „login“.

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Prevent bloating the database by limiting the number of revisions to keep for some or all post types supporting revisions.
cs_CZ: Zabránit přeplnění databáze omezením počtu revizí, které se mají uchovávat pro některé nebo všechny typy příspěvků podporující revize.

en: Prevent brute force attacks by limiting the number of failed login attempts allowed per IP address.
cs_CZ: Zabraňte útokům hrubou silou omezením počtu neúspěšných pokusů o přihlášení povolením na jednu IP adresu.

en: Prevent smaller components from running or loading. Make the site more secure, load slightly faster and be more optimized for crawling by search engines.
cs_CZ: Zabraňte běhu nebo načítání menších součástí. Udělejte web bezpečnější, rychleji se načítající a lépe optimalizovaný pro procházení vyhledávači.

en: Prevent your site content from being embedded on other sites.
cs_CZ: Zabraňte vkládání obsahu vašeho webu na jiné webové stránky.

en: Previous
cs_CZ: Předchozí

en: Protect your site from brute force, DOS and DDOS attacks via <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Also disables trackbacks and pingbacks.
cs_CZ: Chraňte své stránky před útoky hrubou silou, DOS a DDOS pomocí <a href="https://kinsta.com/blog/xmlrpc-php/#what-is-xmlrpcphp" target="_blank">XML-RPC</a>. Zakáže také zpětné odkazy (trackbacks) a zpětné odkazy (pingbacks).

en: Re-enable infinite scrolling in the grid view of the media library. Useful for scrolling through a large library.
cs_CZ: Znovu povolte nekonečné posouvání v zobrazení mřížky knihovny médií. Užitečné pro procházení velké knihovny.

en: Redirect 404 to Homepage
cs_CZ: Přesměrování 404 na domovskou stránku

en: Redirect After Login
cs_CZ: Přesměrování po přihlášení

en: Redirect After Logout
cs_CZ: Přesměrování po odhlášení

en: Redirect to:
cs_CZ: Přesměrovat na:

en: Release Lock
cs_CZ: Uvolnit zámek

en: Remove 'Howdy'
cs_CZ: Odebrat 'Ahoj'

en: Remove WordPress logo/menu
cs_CZ: Odebrat WordPress logo/menu

en: Remove comments column
cs_CZ: Odebrat sloupec komentářů

en: Remove comments counter/link
cs_CZ: Odebrat počítadlo komentářů/link

en: Remove customize menu
cs_CZ: Odebrat nabídku přizpůsobení

en: Remove new content menu
cs_CZ: Odebrat novou nabídku obsahu

en: Remove tags column (for posts)
cs_CZ: Odebrat sloupec štítků (pro příspěvky)

en: Remove the Help tab and drawer
cs_CZ: Odebrat záložku a kartu nápovědy

en: Remove updates counter/link
cs_CZ: Odebrat počítadlo aktualizací/link

en: Remove various elements from the admin bar.
cs_CZ: Odstraňte různé prvky z administrátorské lišty.

en: Removes support for the embed block.
cs_CZ: Odstraní podporu pro blok s vloženým obsahem (embed).

en: Replace Media
cs_CZ: Nahradit soubor

en: Resize newly uploaded, large images to a smaller dimension and delete originally uploaded files. BMPs and non-transparent PNGs will be converted to JPGs and resized.
cs_CZ: Změnit velikost nově nahraných velkých obrázků na menší rozměr a odstranit původně nahrané soubory. BMP a netransparentní PNG budou převedeny na JPG a změněna jejich velikost.

en: Restrict login ID to username or email address only.
cs_CZ: Omezit přihlašovací ID pouze na uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu.

en: Return 404 (Not Found) error when trying to load author archives. Remove or disable links to author archives. Remove authors archives from the sitemap.
cs_CZ: Při pokusu o načtení archivů Autorů, vrátit chybu 404 (Nenalezeno). Odstraní nebo zakáže odkazy na archivy autorů. Odebere archivy autorů ze sitemapy.

en: Review
cs_CZ: Přehled

en: Revisions Control
cs_CZ: Kontrola revizí

en: Right Side
cs_CZ: Pravá strana

en: SE Visibility: OFF
cs_CZ: SE Viditelnost: VYP

en: SVG Upload
cs_CZ: Nahrání SVG

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Search %s
cs_CZ: Najít %s

en: Search Engines Visibility Status
cs_CZ: Stav viditelnosti vyhledávačů

en: Search engines are discouraged from indexing this site. Click to change the settings.
cs_CZ: Vyhledávače jsou od indexování tohoto webu odrazovány. Kliknutím změníte nastavení.

en: Search...
cs_CZ: Vyhledávání...

en: Search:
cs_CZ: Vyhledávání:

en: Security
cs_CZ: Bezpečnost

en: Select New Media File
cs_CZ: Vyberte nový mediální soubor

en: Select an Image
cs_CZ: Vyberte obrázek

en: Send Now
cs_CZ: Odeslat nyní

en: Sending test email...
cs_CZ: Odesílání zkušebního e-mailu...

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after login.
cs_CZ: Po přihlášení nastavte vlastní URL adresu přesměrování pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Set custom redirect URL for all or some user roles after logout.
cs_CZ: Po odhlášení nastavte vlastní URL adresu přesměrování pro všechny nebo některé uživatelské role.

en: Set custom sender name and email. Optionally use external SMTP service to ensure notification and transactional emails from your site are being delivered to inboxes.
cs_CZ: Nastavení vlastního jména odesílatele a e-mailu. Volitelně použijte externí službu SMTP, abyste zajistili doručení oznámení a transakčních e-mailů z vašeho webu do schránek.

en: Set interval to once every
cs_CZ: Nastavte interval na jednou za

en: Set the password:
cs_CZ: Nastavte heslo:

en: Set width to
cs_CZ: Nastavte šířku na

en: Share about ASE on:
cs_CZ: Sdílet o ASE na:

en: Show All
cs_CZ: Zobrazit vše

en: Show Custom Taxonomy Filters
cs_CZ: Zobrazit filtry vlastní taxonomie

en: Show ID column
cs_CZ: Zobrazit ID sloupce

en: Show ID in action rows along with links for Edit, View, etc.
cs_CZ: Zobrazit ID v řádcích akcí spolu s odkazy pro Upravit, Zobrazit atd.

en: Show Less
cs_CZ: Zobrazit méně

en: Show _MENU_ entries
cs_CZ: Zobrazit _MENU_ záznamy

en: Show a customizable maintenance page on the frontend while performing a brief maintenance to your site. Logged-in administrators can still view the site as usual.
cs_CZ: Zobrazte na frontendu přizpůsobitelnou stránku údržby a proveďte krátkou údržbu svého webu. Přihlášení administrátoři mohou web stále prohlížet jako obvykle.

en: Show additional filter(s) on list tables for hierarchical, custom taxonomies.
cs_CZ: Zobrazit další filtry v tabulkách seznamů pro hierarchické vlastní taxonomie.

en: Show admin bar status when search engines are set to be discouraged from indexing the site. This is set through a "Search engine visibility" checkbox in Settings >> Reading.
cs_CZ: Zobrazit stav panelu administrátora, když jsou vyhledávače nastaveny tak, aby je odrazovaly od indexování webu. To se nastavuje pomocí zaškrtávacího políčka "Viditelnost vyhledávače" v Nastavení >> Čtení.

en: Show excerpt column
cs_CZ: Zobrazit sloupec výňatků

en: Show featured image column
cs_CZ: Zobrazit sloupec doporučených obrázků

en: Show file size column in media library
cs_CZ: Zobrazit sloupec velikosti souboru v knihovně médií

en: Show quick summary of the system the site is running on to admins, in the "At a Glance" dashboard widget. This includes the web server software, the PHP version, the database software and server IP address.
cs_CZ: Zobrazte administrátorům rychlé shrnutí systému, na kterém web běží, ve widgetu řídicího panelu „Na první pohled“. To zahrnuje software webového serveru, verzi PHP, databázový software a IP adresu serveru.

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
cs_CZ: Zobrazuje se 0 až 0 z 0 záznamů

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
cs_CZ: Zobrazeno _START_ až _END_ z _TOTAL_ záznamů

en: Site Identity on Login Page
cs_CZ: Identita webu na přihlašovací stránce

en: Test email was successfully processed</span>.<br />Please check the destination email's inbox to verify successful delivery.
cs_CZ: Testovací e-mail byl úspěšně zpracován</span>.<br />Zkontrolujte prosím doručenou poštu cílového e-mailu a ověřte úspěšné doručení.

en: The current file will be replaced with the uploaded / selected file (of the same type) while retaining the current ID, publish date and file name. Thus, no existing links will break.
cs_CZ: Aktuální soubor bude nahrazen nahraným/vybraným souborem (stejného typu), přičemž se zachová aktuální ID, datum publikování a název souboru. Nepřeruší se tedy žádné existující odkazy.

en: The settings above will override the 'Toolbar' settings in the user profile edit screen.
cs_CZ: Výše uvedená nastavení přepíšou nastavení „Lišty nástrojů“ na stránce úpravy uživatelského profilu.

en: The stored SMTP password can no longer be decrypted. Please enter it again above and save changes.
cs_CZ: Uložené heslo SMTP již nelze dešifrovat. Zadejte ho prosím znovu a uložte změny.

en: The stored SMTP password can no longer be decrypted. Please enter it again and save changes.
cs_CZ: Uložené heslo SMTP již nelze dešifrovat. Zadejte ho prosím znovu a uložte změny.

en: This site is undergoing maintenance for an extended period today. Thanks for your patience.
cs_CZ: Tento web dnes prochází rozsáhlejší údržbou. Děkuji za trpělivost.

en: To exclude an image from conversion and resizing, append '-nr' suffix to the file name, e.g. bird-photo-4k-nr.jpg
cs_CZ: Chcete-li obrázek vyloučit z konverze a změny velikosti, připojte k názvu souboru příponu '-nr', např. bird-photo-4k-nr.jpg.

en: Translate
cs_CZ: Přeložit

en: Trigger publishing of scheduled posts of all types marked with "missed schedule", anytime the site is visited.
cs_CZ: Spustit publikování naplánovaných příspěvků všech typů označených "zmeškaným plánem", kdykoli je stránka navštívena.

en: Unable to save changes. Please reload the page and try again.
cs_CZ: Změny se nepodařilo uložit. Obnovte prosím stránku a zkuste to znovu.

en: Use Selected Image
cs_CZ: Použít vybraný obrázek

en: Use a shortcode like the following examples to display an email address on the frontend of your site: 
            		<ul>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> to display the email on it's own line</li>
            			<li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> to show the email inline</li>
            		</ul>
cs_CZ: Pro zobrazení e-mailové adresy na úvodní straně webu použijte zkrácený kód, jako jsou následující příklady: 
    <ul>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com"]</strong> zobrazí e-mail na samostatném řádku.</li>
    <li><strong>[obfuscate email="john@example.com" display="inline"]</strong> zobrazí e-mail inline</li>
    </ul>

en: Use high-compatibility mode to fix rendering issues.
cs_CZ: Při problémech s vykreslováním stránky, použijte režim vysoké kompatibility.

en: Username
cs_CZ: Uživatelské jméno

en: Username only
cs_CZ: Pouze uživatelské jméno

en: Utilities
cs_CZ: Utility

en: Validate with:
cs_CZ: Ověřit pomocí:

en: Various Admin UI Enhancements
cs_CZ: Různá vylepšení uživatelského rozhraní správce

en: Various, smaller enhancements for different parts of the admin interface.
cs_CZ: Různá drobná vylepšení částí administrátorského rozhraní.

en: View
cs_CZ: Zobrazení

en: View Admin as Role
cs_CZ: Zobrazit správce jako roli

en: View admin pages and the site (logged-in) as one of the non-administrator user roles.
cs_CZ: Zobrazte stránky správce a web (přihlášení) jako jednu z neadministrátorských uživatelských rolí.

en: We'll be back soon.
cs_CZ: Brzy se vrátíme.

en: Welcome to WordPress
cs_CZ: Vítejte ve WordPressu

en: Wider Admin Menu
cs_CZ: Širší nabídka správce

en: Write a quick, 5-star review for ASE
cs_CZ: Napište rychlou 5ti hvězdičkovou recenzi na ASE

en: You do not have permission to perform this action.
cs_CZ: K provedení této akce nemáte potřebná oprávnění.

en: e.g. dashboard
cs_CZ: např. nástěnka

en: failed login attempts allowed before 15 minutes lockout
cs_CZ: neúspěšné pokusy o přihlášení povolené před 15ti minutovou blokací

en: for:
cs_CZ: pro:

en: lockout(s) will block further login attempts for 24 hours
cs_CZ: uzamčení zablokuje další pokusy o přihlášení na 24 hodin.

en: pixels <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
cs_CZ: pixelů <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1920 pixelů)</span>

en: pixels. <span class="faded">(Default is 1920 pixels)</span>
cs_CZ: pixelů. <span class="faded">(Výchozí hodnota je 1920 pixelů)</span>

en: revisions for:
cs_CZ: revize pro:

en: with AVIF support
cs_CZ: s podporou AVIF

en: without AVIF support
cs_CZ: bez podpory AVIF
